Jak zaplanować półmaraton?

Jeśli jesteś doświadczonym biegaczem i chcesz uruchomić pół maratonu, to pierwsze pytanie, które uderzy w twój umysł jest to, że jak zaplanować na pół maratonu? Nie jest to łatwe zadanie i trzeba trenować siebie w odpowiedni sposób.

Musimy przygotować się psychicznie do przebiegnięcia półmaratonu. Jest tak wiele osób, które biorą się za bieganie jako hobby. Mogą nie mieć żadnego konkretnego planu na przebiegnięcie półmaratonu, ale nie ma w tym nic złego.

Trening do półmaratonu można podzielić na dwie części, po pierwsze musimy zbudować siłę, a po drugie musimy biegać.

Budowanie siły:

Aby zbudować siłę, musisz zwiększyć swoje tempo i biegać na dłuższym dystansie.

Na przykład, jeśli biegasz na 2 km, to nie jest trudno biegać na 4 km. Jeśli biegasz na 6 km to nie jest trudno biegać na 10 km.

Możesz stopniowo zwiększać prędkość, ale lepiej jest utrzymywać stałe tempo. Bardzo ważne jest, aby rozpocząć sesję treningową powoli, ponieważ będziesz stopniowo zwiększać swoje tempo.

Sesje treningowe można rozpocząć od spaceru w umiarkowanym tempie przez 30 minut do godziny. Po tym czasie można przebiec jeden kilometr. Po pokonaniu jednego kilometra można biegać przez dwa kilometry.

Po tygodniu można biegać na trzy kilometry. Po miesiącu można biegać na pięć kilometrów.

Bieganie w półmaratonie nie jest prostym zadaniem i jeśli nie jesteś gotowy, aby je podjąć, nie powinieneś próbować. Jeśli jesteś początkujący i nie masz żadnego doświadczenia to lepiej będzie zacząć od biegu na pięć kilometrów.

Planowanie półmaratonu można wykonać w następujący sposób:

Po pierwsze, zaplanuj swój harmonogram:

Bardzo ważne jest, aby zaplanować swój harmonogram z wyprzedzeniem. Możesz zrobić harmonogram i spisać wydarzenia.

Jeśli jesteś osobą, która ma zajęty harmonogram, to możesz zrobić swój harmonogram w oparciu o to. Możesz uwzględnić wydarzenie z życia codziennego, czy pójdziesz do pracy, czy nie.

Możesz zaplanować swój czas biegania, czy będziesz biegać rano czy wieczorem. Możesz ustalić czas na bieganie i będziesz musiał się do tego stosować.

Po drugie, ustal czas:

Bardzo ważne jest ustalenie godziny rozpoczęcia biegania. Możesz wybrać rano lub wieczorem.

Jeśli masz napięty grafik, to możesz zaplanować trening zgodnie ze swoim harmonogramem.

Po trzecie, przygotuj się na pogodę:

Pogoda odgrywa dużą rolę w procesie półmaratonu. Jeśli jest gorąco, wtedy będziesz musiał nosić lekkie ubrania i unikać ciężkich ubrań.

Będziesz musiał nosić czapkę i rękawiczki, aby chronić Cię przed zimnem. Jeśli pada deszcz, to trzeba będzie nosić płaszcz przeciwdeszczowy.

Trzeba mieć przy sobie butelkę z wodą i ręcznik.

Po czwarte, przygotuj się do odżywiania: